Nikotínové vrecúška

Nikotínové vrecúška: Účinky a použitie

Nikotínove vrecká: účinky a použitie

Nikotínové vrecúška – moderná alternatíva fajčenia

Bez dymu, bez zápachu, kdekoľvek a kedykoľvek, maximálna praktickosť a čoraz väčšia popularita. Takto sa dajú charakterizovať šikovné nikotínové vrecúška, ktorých obľúbenosť v posledných rokoch vystrelila astronomickým tempom.

Disclaimer: Všetky informácie uvedené v tomto texte slúžia len na informačné účely. Účelom článku nie je v žiadnom prípade lákať a nabádať kohokoľvek k užívaniu akýchkoľvek návykových látok. Text nie je určený pre osoby mladšie ako 18 rokov. Článok obsahuje subjektívne názory autora. Nikotín je vysoko návykový.

Z histórie nikotínových vreciek

História tohto zdanlivo novodobého trendu siaha niekoľko stovák rokov do histórie. Prvenstvom sa môže pýšiť práve Švédsko, ktoré takéto ,,fajčenie“ praktizuje už od nepamäti pod názvom snus. Hoci sa snus zaslúžilo o vývoj nikotínových vrecúšok, pôvodná podoba tohto švédskeho ,,objavu“ vyzerala o niečo menej atraktívne. Šlo v podstate len o žutie tabaku, ktorý nebol ani voňavý a ani chutný. V čom sa teda, našťastie, dnešná podoba nikotínových vrecúšok značne líši.

Čítať viac: Žuvací tabak, snus, nikotínove vrecká – aké sú medzi nimi rodziely?

Snus, nikotínové vrecká

Snus (Zdroj obrázku: Pixabay)

Čo sú to svetoznáme nikotínové vrecúška a aké je ich zloženie?

S vreckami a sáčkami s obsahom nikotínu sa v 21. storočí zoznámil hádam každý. Sú to vlastne maličké vankúšiky, ktoré sa vkladajú do úst a uvoľňuje sa z nich nikotín aj rôzne druhy príchutí. Poskytujú v podstate praktickejšiu alternatívu ku klasickému fajčeniu, keďže sa vyhnete dymu aj zápachu a rovnako aj rôznym zákazom. Majú však rad ďalších výhod, ktoré si predstavíme nižšie.

Nikotínové vrecká Velo

Nikotínové vrecká Velo (Zdroj: Unsplash)

Dôležité: Nikotín, bez ohľadu na jeho formu, je návyková látka a predstavuje zdravotné riziká. Neprítomnosť dymu znižuje niektoré riziká spojené s fajčením, ale nikotínové vrecúška nie sú bez vlastných zdravotných dôsledkov obsahu nikotínu.

Zloženie nikotínových sáčkov

Zloženie vrecúšok nie je obzvlášť zložité. V podstate hlavnú ingredienciu tvorí nikotín a príchuť v podobe rôznych sladidiel. Veľkú časť vrecúška ďalej dopĺňa voda a mikrokryštalická celulóza.

Je však dôležité poznamenať, že špecifické zloženie sa môže medzi značkami a produktmi líšiť. Niektoré môžu obsahovať ďalšie prísady alebo rôzne druhy dochucovadiel a plnív.

Ako sa používajú nikotínové vrecká a aký je ich vplyv na organizmus?

Už len samotné používanie nikotínových vrecúšokje maximálne jednoduché a praktické. Vrecúško vyberiete z obalu a už si ho iba jednoducho vložíte pod hornú peru. Takto ho môžete mať v ústach 20-45 minút a užívať si pôžitok z nikotínu bez zbytočného dymu a zápachu. Ako ale vplývajú na náš organizmus?

Nikotínové vrecúška: Ilustračný obrázok

Nikotínové vrecúška: Ilustračný obrázok

Nikotínové vrecká, resp. nikotín sa v sliznici úst rozpúšťa a vstrebáva. Následne sa viaže na receptory mozgu, ktoré vylučujú dopamín a navnaďujú príjemný pocit ako po cigarete. Nástup účinku je veľmi rýchly a môže pôsobiť aj oveľa dlhšie ako po bežnom fajčení cigarety.

Aké sú vlastnosti nikotínových vreciek?

  • Sú bez dymu a zápachu. Čo je naozaj neoceniteľné plus. Majú teda rovnaký, často až lepší účinok ako fajčenie cigarety a nemusíte sa pri tom báť, že budete cítiť od dymu na kilometre ďaleko.
  • Zároveň, poskytujú v tomto prípade pohodlné vstrebávanie nikotínu nielen pre vás, ale aj vaše okolie, ktoré nebudete trápiť obláčikom nie práve vábneho cigaretového dymu.
  • Sú maximálne praktické. Okrem jednoduchého používania je ich obrovskou výhodou aj používanie za akýchkoľvek okolností a kdekoľvek sa nachádzate. Jednoducho si vrecúško strčíte do úst a vychutnávate si príjemnú chvíľku pre seba. Nemusíte sa tak obmedzovať pri hľadaní miest vyhradených pre fajčiarov, nemusíte stáť vonku v chlade ani daždi, aby ste si vychutnali dávku nikotínu.
  • Pokojne si ich môžete vychutnávať doma, v mestskej hromadnej doprave aj v kancelárii či pri dlhej ceste lietadlom. Zároveň, vďaka diskrétnemu používaniu si môžete tento nikotínový pôžitok nechať úplne pre seba.
  • Sú dostupné v rôznych intenzitách a príchutiach. Áno, dnes sme zvyknutí, že máme naozaj širokú možnosť výberu. A to platí aj pri nikotínových vrecúškach. Okrem rôznych príchutí sú totiž dostupné aj v rôznej intenzite, resp. sile. Je len na vás, aké množstvo nikotínu je to pravé pre dokonalú chvíľku relaxácie.
  • Nekazia zuby tak, ako cigarety. Znie to, vzhľadom na sladkosť niektorých príchutí priam až neuveriteľne, ale, áno, nemusíte sa báť kazov či zhoršenia stavu vášho chrupu tak, ako pri fajčení cigariet. Látky, ktoré prepožičiavajú vrecúškam lahodnú príchuť nepochádzajú z cukru, ale umelých sladidiel, ktoré nepredstavujú takmer žiadne riziko pri tvorbe zubných kazov.
  • V neposlednom rade sú tu nižšie zdravotné riziká v porovnaní s bežným fajčením. Pľúca sú v tomto prípade chránené pred škodlivým dymom, horením či spaľovaním rôznych látok. Aj tu však musíme poznamenať, že nikotínové vrecúška majú tiež svoje vlastné riziká, keďže obsahujú nikotín, ktorý je vysoko návykovou látkou.

Aké nevýhody majú nikotínové vrecúška?

Každá minca má dve strany a nič nie je iba biele alebo čierne. Preto treba podotknúť, že ani používanie nikotínových vreciek nie je úplne bez zdravotného rizika. Treba si uvedomiť, že nikotínové vrecká neobsahujú len samotný nikotín, ale aj rôzne iné látky, ktoré môžu mať na telo nepriaznivé účinky. Samozrejme, jednou z najväčších nevýhod je práve nikotín. Nesmiete zabúdať, že nikotín je návyková látka, ktorá spôsobuje závislosť.

Tradičné fajčenie má za sebou veľmi dlhú históriu, kým sa dostalo do podoby 21. storočia. Moderné technológie a čoraz väčšia vynaliezavosť sa odzrkadlila nielen pri novinkách v podobe elektronických cigariet, ale aj v ,,žuvaní tabaku“.

Pár slov na záver

Nikotínové vrecúška poskytujú rýchle vstrebávanie nikotínu, nespočetné množstvo príchutí, z ktorých si určite vyberie každý, rôzne množstvo zastúpeného nikotínu, menšie zdravotné riziká, univerzálne využitie v takmer každej situácii, a zároveň aj možnosť používať ich ako v exteriéri tak aj interiéri.

Treba však mať stále na vedomí všetky zdravotné riziká, keďže nikotín je návyková látka spôsobujúca závislosť. Navyše, v nikotínových vrecúškach sa nachádzajú aj rôzne chemické prísady, ktoré môžu takisto poškodzovať zdravie.

Ďalšie informácie

https://www.theguardian.com/society/2011/jul/27/not-snuff-not-snout-snus

https://www.nature.com/articles/s41415-023-6383-7

https://www.theparliamentmagazine.eu/news/article/follow-swedens-example-to-unleash-the-lifesaving-potential-of-nicotine-pouches-in-europe

https://www.snusdirect.com/blog/the-history-of-nicotine-pouches

xmania.eu/how-nicotine-pouches-work-how-to-use-them/

author-avatar

About LiveHelp

Xmania je jedným z priekopníkov odvetvia vapingu v Európe. Preto rozumieme a poznáme potreby našich zákazníkov. Máme na sklade najlepšie sady na vapovanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *