Vape

Čo znamená pomer PG/VG v eliquidoch?

Čo znamená pomer PG/VG v eliquidoch?

Určite ste sa už vo svete vapingu stretli s tým, že vaperi riešili pomer PG a VG v tekutých náplniach do elektronických cigariet. Táto téma často vyvoláva vášne. Aký pomer dvoch hlavných zložiek je však najlepší a prečo by sme ho vôbec mali riešiť?

V článku sa dozviete:

  1. Čo je PG?
  2. Čo je VG?
  3. Ako vybrať pomer PG/VG v eliquide?
  4. Príklady pomerov PG/VG v eliquidoch

Všetky informácie poskytnuté v tomto texte sú určené výlučne na edukatívne účely. Účelom tohto článku nie je nikoho navádzať a povzbudzovať k zneužívaniu akýchkoľvek návykových látok. Text nie je určený osobám mladším ako 18 rokov.

Čo je PG – Propylénglyko?

Celým názvom ide o propylénglykol – syntetickú potravinovú prísadu vyrábanú z oxidu propylénu. Na trhu sa môžete stretnúť aj s označením propándiol, dihydroxypropán, metyletylglykol či trimetylglykol. V niektorých prípadoch sa z dôvodu podobne nízkych bodov topenia nesprávne zamieňa aj s etylénglykolom. Môžete však ostať pokojní, práve etylénglykol je pre ľudí vysoko toxický a v potravinárskom priemysle sa nevyužíva.

Hovoríme o jednej z dvoch základných látok tvoriacich eliquidy v elektronických cigaretách. PG je bezfarebná, mierne sirupovitá tekutina. V porovnaní s vodou je hustejšia, no v porovnaní VG zasa o čosi redšia. V náplniach je nositeľom chuti. Vo všeobecnosti platí priama úmera – čím viac PG, tým výraznejšia chuť eliquidu.

Propylénglykol je zároveň dôvodom, prečo vás môže aj elektronická cigareta „kopnúť“ v krku. V angličtine hovoríme o takzvanom „throat hite“, teda údere v hrdle. Tento jav inklinuje najmä fajčiarom, ktorí sú (prípadne boli) zvyknutí aj na fajčenie klasických cigariet.

Kde sa PG využíva?

Využitie propylénglykolu je pomerne široké. Ako sme už naznačili, často ho nájdeme v potravinárskom priemysle. Tam zastáva napríklad funkciu konzervátora vlhkosti, teda bráni potravinám vysychať. Je tiež dobrým stabilizátorom a zahusťovadlom v rôznych pokrmoch. Je pomerne častou zložkou balených potravín, pečiva, nealkoholických nápojov či polotovarov.

Nájsť ho môžeme aj v širokej škále kozmetických a hygienických výrobkov – napríklad kortikosteroidoch, teda mastiach a krémoch, ktoré sa aplikujú na kožu.

Čo je VG?

Aj v tomto prípade hovoríme o bezfarebnej vodnatej zlúčenine, hoci vegetable glycerin je prírodná látka získavaná zohrievaním prírodných tukov bohatých na triglyceridy, zvyčajne sójového, kokosového alebo palmového oleja. V tekutých náplniach neplní funkciu chuti, tá je utláčaná do pozadia. A hoci by sa to na základe tohto faktu nemuselo zdať, stále má v eliquidoch nezastúpiteľné miesto.

Vyšší pomer VG je totiž obľúbený najmä medzi vapermi, ktorí majú radi produkciu nekonečných mrakov pary. Práve vegetable glycerine – omnoho hustejší ako propylénglykol – je za ne zodpovedný.

Kde sa VG využíva?

Podobne, ako propylénglykol, aj rastlinný glycerín je široko používaný v potravinárskom, kozmetickom a farmaceutickom priemysle. Pridáva sa do mrazených potravín, napríklad zmrzliny, aby zamedzil tvorbu ľadových kryštálikov.

Hojné zastúpenie ma v kozmetických prípravkoch. V zubných pastách bráni rastlinný glycerín vysýchaniu a hrudkovateniu tekutiny. Je tiež bežnou súčasťou mydiel, pleťových vôd a deodorantov. Pokožku totiž nedráždi – práve naopak. Existujú štúdie o veľkej hydratačnej sile VG. Podľa nich dokáže tento glycerín zlepšiť hladkosť a pružnosť pokožky už za 10 dní, a to dokonca lepšie ako kyselina hyalurónová.

Ako vybrať pomer PG/VG v eliquide – náplni do elektronickej cigarety?

Teraz už vieme, čo pojmy PG a VG znamenajú. Vieme aj to, že sú základnou súčasťou náplní do elektronických cigariet. Poďme si však povedať, ako si vybrať ich správny pomer a prečo je vôbec dôležitý.

Vychádzajme zo základného predpokladu, že patríte medzi aktívnych či pasívnych fajčiarov bežných cigariet, prípadne tých, ktorí s cigaretami skončili, hoci im ich fajčenie vyhovovalo. V takom prípade pre vás môže byť dôležitýthroat hit“ prítomný v propylénglykole, ktorý je zároveň chutnejší.

Vyšší obsah PG by ste mali voliť aj pri používaní nenápadnejších zariadení s menšími atomizérmi. PG je totiž redšie a dokáže sa dostatočne rýchlo nasať do vaty aj v malej špirálke, a tak vám nehrozí potiahnutie nenasatej spálenej chuti.

Ste skôr milovníkmi pary a rady by ste jej produkovali čo najviac? V takom prípade by mal vo vašom eliquide dominovať rastlinný glycerín, teda VG. Ako sme si už povedali, v porovnaní s PG je omnoho hustejšie a vyžaduje si dlhší čas pri nasatí do vaty. Z tohto dôvodu je vhodný skôr pre nízkoodporové atomizéry, v ktorých je zabezpečený dostatočný prívod tekutiny.

Aj keď to rozhodne nie je pravidlom, vo všeobecnosti platí, že na vyšší pomer VG sú uspôsobené skôr robustnejšie atomizéry a výraznejšie telá vapov, často s možnosťou dodatočného nastavenia podľa potrieb a preferencií používateľa.

Ak nepatríte medzi skúsených vaperov, s vapovaním len začínate alebo si jednoducho nie ste istí, neváhajte sa pri výbere správneho eliquidu obrátiť na odborníkov. Dobrým základom sú aj príbalové letáky a manuály k samotným elektronickým cigaretám obsahujúce praktické tipy priamo od výrobcov.

Príklady pomerov PG/VG v eliquidoch

Nie je žiadnym prekvapením, že pri kúpe náplne do elektronickej cigarety budete stáť práve pred touto základnou otázkou – aký pomer PG/VG si mám zvoliť? Namiešané eliquidy nájdete v najrôznejších pomeroch aj príchutiach. I keď je pravda, že si náplň môžete pripraviť aj sami, toto odporúčame skôr skúseným vaperom.

  • Pomer 90/10VG – takmer najviac pary (ešte existuje stav takzvaného Max VP), koľko môžete získať. Tu nemôžeme hovoriť prakticky o žiadnej výraznej chuti. Tento pomer vyhľadávajú vaperi, ktorí sa učia efektne pracovať s parou.
  • Pomer 70VG/30PG – tento pomer patrí medzi najobľúbenejšie medzi milovníkmi hustej pary. Často siahajú aj po pomere 80VG/20PG, ale je nutné povedať, že v tom prípade sa už výraznejšie stráca chuť eliquidu. Tu je chuť výraznejšia a mraky pary zachované stále v dostatočnom množstve.
  • Pomer 50VG/50PG – ideálny pomer medzi parou a chuťou. Ak nie ste zástancom a vysloveným priaznivcom ani jedného, vyrovnaným pomerom nič nepokazíte. Obzvlášť v prípade, ak používate obľúbený „podový“ systém s príkonom na úrovni do 80 wattov, prípadne nižším. Majte na pamäti, že by ste ho prekračovať nemali – zmes je totiž redšia a pri vysokom výkone môže spôsobiť spálenú chuť v ústach.
  • Pomer 30VG/70 PG – tento pomer je obľúbený najmä medzi používateľmi malých zariadení s malými vatovými špirálkami. Má pomerne vysoký „throat hit“, vďaka čomu môžete nadobudnuť pocit podobnosti s bežnými cigaretami. Takýto eliquid produkuje ešte stále dostatok pary na to, aby bolo jasné, že fajčíte elektronickú cigaretu.
  • Pomer 10VG/90 PG – zvolíte ho v prípade, že vám nejde o paru, ale o chuť. Tá je pri takomto pomere výrazná a fajčenie sa stáva skôr diskrétnejším a nenápadnejším.

Záver

Veríme, že teraz vám je už pomer PG/VG v eliquidoch do elektronických cigariet jasnejší. Ak si však výberom nie ste stále istí, neváhajte sa na nás obrátiť. Ochotne vám pomôžeme vybrať tú ideálnu náplň pre vás!

Zdroje

https://www.healthline.com/nutrition/vegetable-glycerin#benefits

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7906448/

https://www.healthline.com/nutrition/propylene-glycol

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/B9780123864543010290

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21611683/

Čítať v iných jazykoch: Angličtina (Xmania.eu)

author-avatar

About LiveHelp

Xmania je jedným z priekopníkov odvetvia vapingu v Európe. Preto rozumieme a poznáme potreby našich zákazníkov. Máme na sklade najlepšie sady na vapovanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *