Vape

Ako dlho vydrží 10 ml eliquid?

Ako dlho vydrží 10 ml eliquid?

Pozná to každý vaper. Po celodennom nezáväznom, no najmä nepravidelnom „bafkaní“ popri práci príde konečne čas na oddych. Aké to však môže byť nemilé prekvapenie, keď zistíte, že je tank vášho vapu prázdny a náplň jednoducho chýba – minula sa. Aby sa vám to nedialo, je dobré vedieť, ako dlho jeden eliquid vydrží a vyzbrojiť sa vopred.

V článku sa dozviete:

  1. Čo je eliquid?
  2. Koľko dní mi v priemere vydrží eliquid?
  3. Koľkým cigaretám zodpovedá 10 ml fľaška eliquidu?
  4. Ako dlho vydrží eliquid po otvorení?
  5. Ako skladovať eliquid?

Všetky informácie poskytnuté v tomto texte sú určené výlučne na edukatívne účely. Účelom tohto článku nie je nikoho navádzať a povzbudzovať k zneužívaniu akýchkoľvek návykových látok. Text nie je určený osobám mladším ako 18 rokov.

Veci sa zvyknú míňať v tom najnevhodnejšom čase. Papierové utierky, keď sa nám práve rozleje pohár vody, káva počas rannej migrény a náplň do elektronickej cigarety, keď si chceme konečne vychutnať chvíľku pre seba. Je to ako naschvál. Našťastie sa dá so všetkým účinne bojovať. Výdrž eliquidu napríklad môžete odhadnúť vopred už pri kúpe.

Čo je eliquid, náplň do elektronickej cigarety, a ako funguje?

Na to, aby sme pochopili, o čom vlastne hovoríme, je dobré poznať základnú definíciu eliquidu. Bez neho by totiž elektronické cigarety fungovať nemohli. Všetci totiž vieme, že e-cigarety (alebo tiež vapy) fungujú na inom princípe, ako tie klasické. Fajčenie je v tomto prípade v istom zmysle simulované, keďže nedochádza k spaľovaniu tabaku. Namiesto toho zohrieva batériou napájané zariadenie na aerosól tekutinu – eliquid – ktorá je následne v tejto podobe vťahovaná do úst a pľúc.

Už teda vieme, že základná podoba eliquidu je tekutá. Poďme si ďalej povedať o štyroch základných zložkách, ktoré zväčša náplne do elektronických cigariet tvoria.

Nikotín – môže, ale nemusí. Nikotínové náplne sú mimoriadne obľúbené najmä medzi vapermi, ktorí prešli na elektronické cigarety z tých klasických. Obsah nikotínu sa môže v eliquidoch pohybovať v hodnotách od 0 do 36 miligramov na mililiter. Je nepísaným pravidlom, že poprední svetoví výrobcovia eliquidov ponúkajú súbežne nikotínové aj beznikotínové eliquidy, aby tak pokryli čo najväčšiu časť trhu.

Propylénglykol – syntetická potravinová prísada vyrábaná z oxidu propylénu. Názov môže znieť odstrašujúco, ale nejde o nič iné, ako bežný konzervant, stabilizátor a zahusťovadlo hojne využívané v potravinárskom priemysle. V eliquidoch je nositeľom chuti. Platí, že čím vyšší je obsah propylénglykolu v eliquide, tým je jeho chuť plnšia a intenzívnejšia.

Vegetable glycerin – v preklade aj rastlinný glycerín. Aj v tomto prípade ide o bezfarebnú vodnatú tekutinu, avšak narozdiel od propylénglykolu s prírodným pôvodom. Vo svete elektronických cigariet má svoje nezastúpiteľné postavenie, keďže sa stará o produkciu mrakov pary pri vapovaní.

Čítať viac: Čo znamená pomer PG/VG v eliquidoch?

Voda – v niektorých náplniach môžete natrafiť aj na vodu, hoci to nie je podmienkou. Koniec-koncov, voda je už súčasťou oboch tekutých zložiek eliquidov – propylénglykolu aj rastlinného glycerínu.

Koľko dní mi v priemere vydrží eliquid?

Vychádzajme z predpokladu, že nemáte dostatok času ani skúseností na to, aby ste si doma vyrábali vlastné eliquidy do e-cigariet. V takom prípade si budete musieť vybrať v špecializovaných predajniach z tých predpripravených. Najčastejšie pritom natrafíte na plastové fľaštičky s objemom 10 mililitrov.

Na to, aby sme dokázali odhadnúť výdrž tekutej náplne v dňoch, si musíme pomôcť dvomi ukazovateľmi – musíme poznať počet potiahnutí priemerného vapera za jeden deň a tiež množstvo spotrebovanej náplne v jednom potiahnutí.

Vychádzajme z predpokladu, že ste priemerným fajčiarom. Denne si z elektronickej cigarety potiahnete asi 100 – 150-krát.

Na prepočet nám poslúži najlepšie príklad dvojmililitrovej jednorazovej cigarety. Tá ma v sebe približne 600 potiahnutí. Priemerný fajčiar ju preto spotrebuje za 4 – 6 dní. A keďže je naša náplň päťkrát väčšia, má aj päťnásobnú výdrž – teda asi 3 000 potiahnutí. Ak zachováme priemernú dennú spotrebu, zistíme, že takýto eliquid by vám mohol vydržať od troch týždňovpo jeden mesiac.

Koľkým cigarerám zodpovedá 10 ml fľaška eliquidu?

Poďme sa teraz pozrieť na to, ako sú na tom e-cigarety v porovnaní s klasickými cigaretami. Vychádzajme z predpokladu, že bežná cigareta disponuje obsahom nikotínu na úrovni 7 až 20 miligramov. To však neznamená, že ho fajčiari dostanú všetok do tela – naopak, vstrebe sa asi len 1 miligram. Ide o mimoriadne individuálny údaj odvíjajúci sa od doby a frekvencie fajčenia či veľkosti filtra v cigarete.

Bežná cigareta (nie jej dlhá verzia) má v sebe asi 10 potiahnutí. Vychádzajme z predpokladu, že v jednej krabičke nájdeme 20 takýchto cigariet. To je ekvivalent 200 potiahnutí. My už pritom vieme, že v jednom 10-mililitrovom eliquide ich je asi 3 000, teda 15-krát viac.

Čo to teda znamená? Nuž, ak vydelíme celkový počet potiahnutí eliquidu (3 000) počtom potiahnutí v jednej cigarete (10), získame číslo 300. Práve toľko „cigariet“ sa tak ukrýva v jednej fľaštičke tekutej náplne.

Ako dlho vydrží eliquid po otvorení?

Tak, ako každý produkt, aj eliquidy disponujú svojou prirodzenou životnosťou. V ich prípade hovoríme o dobe exspirácie. Je nutné si uvedomiť, že dve základné zložky náplní – propylénglykol aj rastlinný glycerín –  vo svojej podstate konzervantmi. Tie sa tak starajú o dlhú výdrž náplne. Zatiaľ čo propylénglykol (PG) vydrží asi 2 roky, rastlinný glycerín (VG) zvládne aj trikrát dlhšie obdobie. Vo všeobecnosti sa však odporúča neprekračovať životnosť práve PG, teda dva roky.

Otvorená fľaštička môže, no zároveň nemusí mať vplyv na životnosť eliquidu. Základom je správne uskladnenie. Nádobka by mala byť pevne zatvorená, aby sa k nej nedostával žiadny vzduch. Je však veľmi nepravdepodobné, že by ste otvorenú náplň uskladňovali po dobu dvoch rokov – a to aj v prípade, že nepatríte medzi aktívnych vaperov. Do tanku si z nej preto môžete s pokojným svedomím odobrať po niekoľkých týždňoch i mesiacoch.

Ako skladovať eliquid?

Skladovanie eliquidu nie je ničím komplikovaným. Či už je nádobka otvorená alebo zatvorená, uskladnite ju na tmavom a chladnom mieste. Je dobré vyhnúť sa priamemu slnečnému žiareniu aj vysokým teplotám či prílišnej vlhkosti. Ideálnym miestom na uskladnenie je skrinka či zásuvka v nočnom stolíku. Ak so sebou nosievate eliquid v aute, zamedzte aspoň prístupu slnečných lúčov a umiestnite ho do uzavretého odkladacieho priestoru.

Náplň nenechávajte nikdy dlhodobo otvorenú. Riskujete:

  1. Vystavenie vzduchu a s ním spojené nielen odparovanie (keďže látky v eliquide sú prchavé), ale aj riziko oxidácie a predčasného pokazenia tekutiny.
  2. Kontamináciu čiastočkami prachu a iných nečistôt, ktoré sa môžu cez otvorené hrdlo fľašky dostať do tekutiny.
  3. Vyliatie tekutiny.
  4. Riziko kontaminácie zvierat alebo detí, ktoré môžu otvorenú tekutinu prehltnúť.

Zdroje:

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/e-liquids-for-use-in-e-cigarettes

https://breathepa.org/e-liquid-ingredients-may-not-know-youre-vaping/

https://vandyou.com/blogs/wiki/how-many-puffs-of-vape-equal-one-cigarette

https://www.quora.com/What-are-the-risks-of-leaving-an-open-bottle-of-e-juice-out-overnight

Čítať v ďalších jazykoch: Angličtina (Xmania.eu)

author-avatar

About LiveHelp

Xmania je jedným z priekopníkov odvetvia vapingu v Európe. Preto rozumieme a poznáme potreby našich zákazníkov. Máme na sklade najlepšie sady na vapovanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *