Vapovanie – to nie je len bezstarostné bafkanie melónovej či žuvačkovej náplne. O elektronické cigarety je potrebné sa starať, v opačnom prípade ich môžete nenávratne zničiť. Základom je včasná výmena žhaviacej hlavy. O čo vlastne ide a ako na to?
V článku sa dozviete:
- Čo je žhaviaca hlava
- Signály, že je čas na výmenu
- Ako často meniť žhaviacu hlavu?
- Ako vymeniť žhaviacu hlavu?
Disclaimer: Všetky informácie uvedené v tomto texte slúžia len na informačné účely. Účelom článku nie je v žiadnom prípade lákať a nabádať kohokoľvek k užívaniu akýchkoľvek návykových látok. Text nie je určený pre osoby mladšie ako 18 rokov. Článok obsahuje subjektívne názory autora. Nikotín je vysoko návykový.
Hovorí sa, že sa učíme na vlastných chybách. Možno sa už aj vám stalo, že ste si zo svojej e-cigarety potiahli nechutnú pachuť spáleniny. Prípadne vám vytiekla do vrecka či batohu. Prirodzene, to všetko vie poriadne naštvať. Ale možno to bolo len vašou vinou – možno ste zanedbali výmenu žhaviacej hlavy. Poďme sa preto spoločne pozrieť na to, ako sa nabudúce takýmto chybám vyvarovať.
Čo je žhaviaca hlava
Ešte predtým, ako žhaviacu hlavu vymeníme, mali by sme vedieť, čo to vlastne je. Dobré je poznať aj spôsob jej fungovania. Zjednodušene by sa dalo povedať, že v moderných e-cigaretách je žhaviaca hlava súčasťou clearomizéra – teda priehľadnej nádobky, v ktorej si – okrem iného – môžete kontrolovať množstvo naplneného eliquidu.
Princíp jej fungovania je pomerne jednoduchý. Jej základom je žhaviaca špirálka, pričom podľa jej prítomnosti rozlišujeme dva typy žhaviacich hláv – jednošpirálové alebo dvojšpirálové. Táto špirála je vo svojej podstate odporovým drôtom uloženým v kovovom obale. Je namotaný na knôt, prípadne vatu a svojím koncom prepojený s kontaktom smerujúcim k batérii.
Aby začala žhaviaca hlava pracovať, je potrebné urobiť jeden z dvoch základných úkonov. Vo väčšine prípadov dáte e-cigarete pokyn k práci pomocou tlačidla na jej tele. Vtedy vyšlete impulz batérii, ktorá dodá energiu potrebnú na zahriatie špirály. E-liquid v nádobe sa zahreje na teplotu približne od 100 do 250 °C (pozn.: teplota závisí od typu náplne; glycerín sa vyparuje pri vyššej teplote, ako kombinácia propylénglykol-glycerín), vďaka čomu vznikne aerosólová para. A tá je práve tým, čo z elektronickej cigarety inhalujete.
Druhým spôsobom zahriatia špirály je potiahnutie známe najmä z jednorazových e-cigariet. V takom prípade nie je potrebné nič stláčať, špirála sa začne zahrievať automaticky. Podstatné je, aby prehriala celý obsah clearomizéra, a to vrátane vaty. Hoci, v minulosti nešlo nevyhnutne o vatu. V žhaviacej hlave ste mohli nájsť aj oxid kremičitý, bavlnu, umelý hodváb, poréznu keramiku, konope, bambusovú priadzu, oxidovanú sieť z nehrdzavejúcej ocele alebo dokonca káble z drôtených lán.
Obávate sa, že nezvládnete spoznať zlý stav žhaviacej hlavy včas? Žiadny strach, v skutočnosti to až taký problém nie je. Sledovať môžete hneď päť znakov, že nie je všetko s kostolným poriadkom.
Spálená chuť v ústach – iste, na svedomí ju môže mať viacero príčin. Nezabudnite si preto skontrolovať, či máte v clearomizéri dostatok eliquidu. Ak áno, pokračujte nastavením výkonu (ak ním vaše zariadenie disponuje). Ak nie je príliš silné, ostáva posledná – a najpravdepodobnejšia – možnosť, a síce nadmerné opotrebenie žhaviacej hlavy. Tá už nie je schopná nasať dostatočné množstvo tekutiny a jednoducho sa páli.
Pretekanie clearomizéra – stalo sa vám už, že vám váš vape vytiekol do vrecka, vaku, prípadne ste si potiahli tekutinu priamo do úst? Môže to mať hneď niekoľko príčin. Keď ste však vylúčili nesprávnu hustotu eliquidu vo vašom vape, s najväčšou pravdepodobnosťou bude môcť za pretekanie zlý stav žhaviacej hlavy. Tá totiž nedokáže vytvoriť dostatočnú teplotu na odparenie tekutiny. Nie je to len nepríjemné, ale aj nebezpečné – môže napríklad prísť k poškodeniu kontaktov na batérii.
Menej pary – všimli ste si, že vytvárate pri vyfukovaní menej pary? Môže za to opotrebenie žhaviacej hlavy. Iste, tento proces je prirodzený, veď veci sa používaním opotrebúvajú. Tento faktor je však zradný vo svojej postupnosti. Každá žhaviaca hlava toho totiž zvládne inak – niektorá viac, iná menej. Neexistuje všeobecné pravidlo, že pary začne ubúdať po dni či týždni. Odporúčame vám však nečakať do momentu, keď bude pary minimum a žhaviacu hlavu vymeniť radšej skôr. Napokon, ide aj o váš používateľský komfort.
Strata chuti – podobne, ako predošlý bod, aj tento je značne individuálny. Predsa len, dokážete vnímať intenzitu chute úplne presne? Môže sa však stať, že odrazu nebude eliquid taký výrazný. Prípadne v ňom ucítite pachuť, ktorá v ňom nemá čo robiť. Aj toto je znak nenávratne spálenej žhaviacej hlavy súcej na výmenu.
Bublanie v clearomizéri – keďže je savosť vaty znížená, nedokáže správne reagovať na žhavenie špirály. Eliquid sa odparuje nesprávne, prípadne vôbec a v „nádobe“ začína bublať. Ide o posledný signál, že je čas na výmenu žhaviacej hlavy.
Ako často meniť žhaviacu hlavu?
Možno po týždni a možno po mesiaci. Skutočne, na túto otázku vám nedá jednoznačnú odpoveď nik. Existuje totiž množstvo premenných, ktoré na výdrž hlavy priamo vplývajú. Tak napríklad samotné náplne – ak obľubujete hustejšie eliquidy s vyšším pomerom VG, musíte počítať s tým, že hlavu opotrebuvávajú rýchlejšie.
Podobné je to aj v prípade, ak ste vášnivý a aktívny fajčiar. Vtedy sa ľahko pozabudnete a potiahnete dlhšie a silnejšie, ako by sa patrilo. Mechanické časti e-cigarety – vrátane žhaviacej hlavy – tak dostanú zabrať. Opatrní buďte aj v prípade výmeny akýchkoľvek dielov za neoriginálne. Výrobca napríklad nemusel počítať s výkonnejšou batériou, ktorá môže byť žhaviacej hlave skôr na príťaž.
V neposlednom rade vám odporúčame nepodceniť starostlivosť o žhaviacu hlavu už od jej kúpy. V momente, keď clearomizér naplníte tekutinou, ešte automaticky nie je pripravený na používanie. Je dobré nechať vatu nasať liquidom po dobu aspoň 10 – 15 minút. V opačnom prípade nemusí prebiehať odparovanie tekutiny správne. Riskujete tak nielen poškodenie hlavy, ale aj nepríjemnú chuť spáleniny v ústach.
Ako vymeniť žhaviacu hlavu?
Ak už k tomu príde, výmenu žhaviacej hlavy by ste nemali odkladať. A že ste na servis antitalent? To nie je žiadny problém. Výmena starej žhaviacej je mimoriadne jednoduchá. Pri kúskoch so spodným nahrievaním stačí odskrutkovať spodnú časť clearomizéra, vadnú súčiastku vymeniť a opäť spojiť dohromady. Hotovo.
Disponujete moderným All in one systémom? V tom prípade máte ešte o problém menej. Vyhnete sa skrutkovaniu clearomizéra, chybnú žhaviacu hlavu jednoducho vytiahnete s náustkom.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4993660/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4683316/
https://forum.bradleysmoker.com/index.php?topic=32637.0
Čítať v inom jazyku: Angličtina (Xmania.eu)